Rozwój Via Carpatia
Data: 07-11-2016 o godz. 11:18:45
Temat: Polska


VIA CARPATIA

W 2006 r. ministrowie transportu Polski, Litwy, Polski, Słowacji i Węgier podpisali tzw. Deklarację Łańcucką w sprawie utworzenia najkrótszego szlaku drogowego na osi Północ-Południe.
Cztery lata później do inicjatywy dołączyły Bułgaria, Rumunia i Grecja.
Via Carpatia przebiegać ma z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji.
W dniu 7-11-2016 Premier Rządu RP pani Beata Szydło uczestniczyła w konferencji „10 lat Deklaracji Łańcuckiej – Via Carpatia dziś, wyzwania na przyszłość” w Lancucie, w 10 lat po Deklaracji Łańcuckiej. 
Premier Beata Szydło otworzyła w Łańcucie konferencję „10 lat deklaracji łańcuckiej „Via Carpatia dziś, wyzwania na przyszłość”. Przypomniała, że odbywa się ona 10 lat po zawarciu z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego deklaracji łańcuckiej, „porozumienia o budowie szlaku, który miał stać się szansą”, łączącego północ i południe Europy.
Premier Beata Szydło podpisała porozumienie o współpracy w budowie korytarza transportowego Via Carpatia. Zabrała także głos podczas sesji otwierającej konferencję. Zdaniem Pani Premier:
-  Via Carpatia otwiera Polsce drogę na świat i na lepszą przyszłość,
– Nadszedł moment, kiedy tak naprawdę rozpoczynamy realizację inwestycji przy Via Carpatia, szlaku o strategicznym znaczeniu dla Europy Środkowo-Wschodniej,
 – Dodała, że wpisuje się on w szanse, które otwierają się przed regionem.
– Via Carpatia jest szansą dla regionu podkarpackiego, ale także dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej – powiedziała premier.

– Te 10 lat szlaku Via Carpatia od momentu, kiedy deklaracja została podpisana, przygotowana, ten czas nie został zmarnowany. Ale teraz przychodzi ten najważniejszy moment, kiedy rozpoczynamy tak naprawdę realizację tej inwestycji – mówiła.
– Via Carpatia jest szansą dla regionu podkarpackiego, ale także dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej – powiedziała premier Beata Szydło.
)mwiła do sobotniego spotkanie 5-11-2016 r., w Rydze szefów państw grupy 16+1 (Europy Środkowej i Wschodniej oraz Chin).
– Europa Środkowo-Wschodnia zdaje sobie sprawę z tego, że teraz jest jej czas, to jest czas na to, abyśmy wykorzystali naszą szansę. I właśnie ten szlak wpisuje się doskonale w te szanse, które otwierają się przed naszym regionem, Polską i Europa.


Artykuł jest z ABC Miory, Wilenszczyzna, Bialorus, Kresy Portal Edukacyjny
http://www.miory.eu

Adres tego artykułu to:
http://www.miory.eu/modules.php?name=News&file=article&sid=456