1 marca Niezwykły spot o Bohaterach
Data: 27-02-2016 o godz. 09:23:03
Temat:Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W ramach przygotowań do obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych TVP1 zrealizowała spot upamiętniający partyzantów walczących z Rosjanami i komunistyczną władzą po zakończeniu II wojny światowej, aż do początku lat 60-tych XX w. Spot jest emitowany od 26 lutego na wszystkich antenach Telewizji Polskiej.

Narracja spotu prowadzona przez bohaterów antykomunistycznego podziemia przeplatana jest scenami walki. Żołnierze Wyklęci w swoich domach, z archiwalnymi fotografiami w dłoniach, mówią dlaczego zostali w lesie, o czym myśleli kiedy walka była już przegrana, co z tych lat najbardziej utkwiło im w pamięci. Te szczególne przesłanie skierowane jest zwłaszcza do młodego pokolenia Polaków.

W spocie będzie można zobaczyć: porucznika Henryka Atemborskiego, ps. Pancerny, który jako 12-letni chłopiec brał udział w obronie oblężonej Warszawy, a 4 lata później walczył jako żołnierz Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, kaprala Józefa Bandzo, ps. Jastrząb - żołnierza Armii Krajowej, partyzanta 3 Brygady AK „Szczerbca” na Wileńszczyźnie, 5 Brygady AK „Łupaszki” na Podlasiu, Białostocczyźnie i Pomorzu, 3 Brygady NZW „Burego” na Białostocczyźnie i dowódcę patrolu dywersyjnego Okręgu Wileńskiego AK, majora Zygmunta Boczkowskiego, ps. Karmin - żołnierza Armii Krajowej i zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, pułkownika Leszka Mroczkowskiego, ps. Andrzej, który w latach 1948-1951 był żołnierzem WiN, został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa w 1951 roku i skazany na karę śmierci – wyrok zmieniono na 12 lat więzienia.


Artykuł jest z ABC Miory, Wilenszczyzna, Bialorus, Kresy Portal Edukacyjny
http://www.miory.eu

Adres tego artykułu to:
http://www.miory.eu/modules.php?name=News&file=article&sid=428