Wspolpraca Polski z Chinska Republika Ludowa
Data: 06-11-2016 o godz. 18:27:02
Temat: Polska


Premier Beata Szydło na szczycie Chińska Republika Ludowa - Europa Środkowo-Wschodnia (16+1) w Rydze, w dniu 5-11-2016 r.
"Ten szczyt to wielka szansa dla naszego regionu" -  powiedziała premier Polski w Rydze przed rozpoczęciem się rozmów w ramach szczytu 16+1.
Premier Beata Szydło z premierem Chińskiej Republiki Ludowej.
Polsko-chińska współpraca  
Jak podkreśliła premier Beata Szydło, "Polska wiąże duże nadzieje z rozwojem współpracy gospodarczej z Chinami". Szefowa polskiego rządu mówiła, że Polsce zależy na szeroko pojętej współpracy gospodarczej, takiej jak realizacja konkretnych projektów z chińskimi partnerami w zakresie sektora technologicznego i transportowego. Zdaniem premier Szydło udział w szczycie Chińska Republika Ludowa - Europa Środkowo-Wschodnia (16+1) wpisuje się w strategię rozmów Polski z Chinami. Jak dodała "planowana jest również w przyszłym roku moja wizyta w Chinach".

"Chcemy budować wspólnie projekty transportowe, morskie i kolejowe. Jesteśmy do tego przygotowani i będziemy takie propozycje również składali" – zaznaczyła premier Beata Szydło w kontekście tematów podejmowanych na szczycie. Oprócz rozmów i spotkań dwustronnych na szczycie podpisano dwa dokumenty: Riga Guidelines oraz China - CEEC Riga Declaration. Ponadto Polska ponowiła deklarację w sprawie gotowości utworzenia w naszym kraju sekretariatu do spraw morskich 16+1 w 2017 r. Premier Beata Szydło wzięła również udział w otwarciu Forum Biznesu organizowanego przy okazji szczytu.
Spotkania dwustronne
Na marginesie szczytu szefowa polskiego rządu odbyła spotkania dwustronne z premierami: Chińskiej Republiki Ludowej Li Keqiangiem, Łotwy Mārisem Kučinskisem i Serbii, Aleksandarem Vučiciem oraz Chorwacji, Andrejem Plenkoviciem. Jak podkreśliła premier Beata Szydło „wszystkie państwa europejskie, które są na tym szczycie, powinny ze sobą współpracować, powinniśmy pokazywać jedność. Chiny to dla nas ważny partner. Będzie sukces, gdy nie będziemy ze sobą konkurowali, ale współpracowali”.
W przeddzień szczytu Prezes Rady Ministrów spotkała się z Polakami mieszkającymi na Łotwie w polskiej szkole im. Ity Kozakiewicz.
Szczyt w Rydze jest piątym szczytem z inicjatywy 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Chin.Artykuł jest z ABC Miory, Wilenszczyzna, Bialorus, Kresy Portal Edukacyjny
http://www.miory.eu

Adres tego artykułu to:
http://www.miory.eu/modules.php?name=News&file=article&sid=454