Andrzej Duda Prezydent Polski
Data: 30-07-2015 o godz. 13:00:00
Temat: Polska


Andrzej Duda 24 maja 2015 został wybrany na urząd prezydenta RP. Andrzej Duda uzyskał 51,55% głosów ważnych.
Andrzej Duda urodził się 16 maja 1972 w Krakowie.
W 1996 ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W lutym 1997 rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną w Katedrze Postępowania Administracyjnego UJ, od października 2001 w Katedrze Prawa Administracyjnego UJ.
24 stycznia 2005 uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych na podstawie dysertacji: Interes prawny w polskim prawie administracyjnym. promotor: profesor Jan Zimmermann.
1 sierpnia 2006 został powołany przez premiera na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
16 stycznia 2008 Prezydent Lech Kaczyński powołał go na stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
6 sierpnia 2015 roku w gmachu Sejmu RP, o godz. 10:00, uroczysta inauguracja Prezydentury Andrzeja Dudy przed Zgromadzeniem Narodowym RP.
  Godzina 10, początek posiedzenia Zgromadzenia Narodowego, przed którym Andrzej Duda złoży przysięgę.
Obrady posłów i senatorów otworzy marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Odegrany zostanie hymn państwowy.
Po złożeniu przysięgi nowy prezydent wygłosi orędzie.
W Sali Kolumnowej Sejmu, uroczystość zaprzysiężenia będą oglądać na telebimie, zaproszeni przez parę prezydencką goście.
Po zaprzysiężeniu Andrzej Duda złoży kwiaty przed tablicami upamiętniającymi byłego marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego i parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku. Złoży także kwiaty przed tablicą upamiętniającą posłów II RP, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.
Przed godz. 11 Duda ma spotkać się z Konwentami Seniorów Sejmu i Senatu. Następnie przejdzie do gabinetu prezydenta w korytarzu marszałkowskim w Sejmie.
Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w mszy świętej, która rozpocznie się o godz. 11.50 w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela.
W Zamku Królewskim, o godz. 14 odbędzie się uroczystość przekazania prezydentowi odznak: Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. Podczas uroczystości zaplanowane jest wystąpienie prezydenta Dudy.
Prezydent wybrany na urząd prezydenta staje się; -Kawalerem Orderu Orła Białego, -Wielkim Mistrzem Orderu, przewodniczy Kapitule Orderu i - Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i -przewodniczy Kapitule jako Wielki Mistrz Orderu.

O godz. 15 para prezydencka zostanie uroczyście powitana w Pałacu Prezydenckim przez obecnego szefa Kancelarii Prezydenta Jacka Michałowskiego.
Podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego - Andrzej Duda przejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP. Tam również zaplanowano wystąpienie prezydenta.Artykuł jest z ABC Miory, Wilenszczyzna, Bialorus, Kresy Portal Edukacyjny
http://www.miory.eu

Adres tego artykułu to:
http://www.miory.eu/modules.php?name=News&file=article&sid=412