Smoleńsk, Tupolew rozleciał się w powietrzu
Data: 30-05-2012 o godz. 18:43:33
Temat: Polska


Tupolew rozleciał się w powietrzu Tu-154M uległ destrukcji na wysokości 36 m nad pasem lotniska– wynika z danych odczytanych w Stanach Zjednoczonych przez producenta amerykańskich urządzeń pokładowych. Te zapisy były znane komisji Millera, zostały jednak ukryte.
Informacje o 13 zarejestrowanych awariach systemów Tu--154M w powietrzu ujawnił prof. Kazimierz Nowaczyk z Uniwersytetu Maryland na spotkaniu z uczestnikami VII Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” w Sielpii.
Według dziennika awarii, którym dysponuje producent TAWS, fi rma Universal Avionic, w momencie wyłączenia się komputera pokładowego system zarejestrował 13 awarii jednocześnie.
Według dr. Grzegorza Szuladzińskiego wtedy właśnie miał miejsce wybuch na skrzydle. Ostatni zapis TAWS, oznaczony numerem 38., zarejestrowano na wysokości 36 m nad poziomem pasa startowego.
Został on ukryty w raportach MAK-u i Millera. TAWS zapisuje położenie samolotu oraz awarie.

Okazuje się, że w czasie zatrzymania komputera pokładowego system wskazał na uszkodzenie skrzydła: zerwanie połączenia z czujnikiem położenia klap na skrzydłach, utratę połączenia z podwoziem samolotu i przerwanie komunikacji między komputerami pierwszego i drugiego pilota.
Jednocześnie nastąpiło 12 innych awarii, które zapisał system.
Prof. Nowaczyk jest ekspertem parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia przyczyn smoleńskiej katastrofy kierowanego przez Antoniego Macierewicza (PiS).
Tadeusz Święchowicz
Gazeta Polska Codziennie






Artykuł jest z ABC Miory, Wilenszczyzna, Bialorus, Kresy Portal Edukacyjny
http://www.miory.eu

Adres tego artykułu to:
http://www.miory.eu/modules.php?name=News&file=article&sid=345