Hołd smoleński
Data: 19-04-2012 o godz. 14:43:08
Temat:


W stołecznym pokamedulskim kościele na Bielanach zawisł obraz "Smoleńsk".
Obraz Zbigniewa M. Dowgiałły zawisł w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Bielanach. Obraz wzbudza ogromne zainteresowanie wiernych i szeregu odwiedzających.
Na obrazie rozwarte z przerażenia usta, wytrzeszczone oczy i wyrwane serca ofiar katastrofy smoleńskiej z 10-04-2010 roku.
Kościół wzniesiony został na polecenie króla Władysława IV jako wotum dziękczynne za zwycięstwo w Kampanii Smoleńskiej w 1634 roku.
Kościół zbudowano dla zakonu Kamedułów, przybyłych tu z Bielan krakowskich, w latach 1669-1710, lecz prace wykończeniowe ciągnęły się przez następne pół wieku. Kościół wzniesiony został w stylu późnobarokowym na planie wydłużonego ośmioboku z dwoma dużymi kaplicami. Wnętrza kościoła zdobi stiukowa dekoracja rokokowa oraz cenne obrazy.
 Zobacz wiecej


 W zakrystii na sklepieniu znajdują się malowidła M. A. Palloniego z drugiej połowy XVII wieku, w kościele znajduje się serce Michała Korybuta Wiśniowieckiego oraz grób Stanisława Staszica. Siedziba Kampinosko-Bielańskiej Kapituły Kolegiackiej.
Zbigniew M. Dowgiałło jest absolwentem warszawskiej ASP (dyplom w 1986 r. w pracowni Stefana Gierowskiego).
Prekursor "nowej ekspresji" - nurtu w polskiej sztuce lat 80. Wystawiał w najważniejszych galeriach alternatywnych lat 80., w Zachęcie i Muzeum Narodowym w Warszawie.

Artykuł jest z ABC Miory, Wilenszczyzna, Bialorus, Kresy Portal Edukacyjny
http://www.miory.eu

Adres tego artykułu to:
http://www.miory.eu/modules.php?name=News&file=article&sid=338