Chłopom polskim Szczęść Boże
Data: 16-01-2012 o godz. 17:29:03
Temat:


Chłopi polscy i KRUS
Tym co żywią i bronią

Reforma Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego-KRUS, przedstawiona przez Rząd RP i aprobowana przez sojusznika PSL, nie jest akceptowana do przez chłopów polskich. KRUS nie jest wymysłem polskim jest stosowana w Europie. Od XIX wieku; w Niemczech i Francji, Austrii i Finlandii.
Reforma ta zrównuje chłopa z ziemią.
Przy powierzchni gospodarstwa do 6 ha, właściciel gospodarstwa nie płaci KRUS, składkę opłaca budżet państwa.
Przy powierzchni gospodarstwa powyżej 6 ha, wszyscy członkowie rodziny rolnika w wieku pow. 16 lat płacą po 1 zł. od każdego hektara.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dało dyspozycję, by oprzeć składkę o dochody.
Kółka Rolnicze proponują, by obowiązywała ona od 50 ha, tak jak to jest w przypadku zróżnicowania składki płaconej do KRUS na ubezpieczenie emerytalne, proponuje prezes Władysław Serafin.
Prace nad podatkiem dochodowym nie będą trwały rok, jak zakłada rząd, ale co najmniej 3-4 lata, więc podatek dochody może obowiązywać dopiero za pięć lat, a tymczasowe rozwiązanie dotyczące składki zdrowotnej będzie przedłużane.
Według danych KRUS prawie 60 proc. płatników tego systemu (ok. 1,1 mln osób) ma gospodarstwa rolne do 5 ha. Natomiast tylko 1,4 proc-21 tys. osób posiada gospodarstwa powyżej 50 ha.


Artykuł jest z ABC Miory, Wilenszczyzna, Bialorus, Kresy Portal Edukacyjny
http://www.miory.eu

Adres tego artykułu to:
http://www.miory.eu/modules.php?name=News&file=article&sid=325