Licheń, X Pielgrzymka Sybiraków.
Data: 17-06-2010 o godz. 18:00:29
Temat:


Po raz dziesiąty, jubileuszowy, ze swą ogólnopolska pielgrzymką do Sanktuarium w Licheniu przyjechali Sybiracy.
Przed Cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej modlili się i dziękowali za szczęśliwy powrót do Ojczyzny z zesłania.
Tradycja pielgrzymek Związku Sybiraków do Lichenia, sięga roku dwutysięcznego. Wtedy w Sanktuarium dzięki staraniom między innymi ks. Eugeniusza Makulskiego MIC kustosza seniora i Sybiraków został zbudowany Monument Sybirackiego Znaku Pamięci. Od tego czasu w czerwcu co roku z całej Polski i zagranicy do Lichenia przyjeżdżają Sybiracy.

Pielgrzymka ma wymiar czysto religijny, głównym punktem uroczystości jest Msza Święta i złożenie kwiatów pod pomnikiem Sybiraków. Pielgrzymi do Sanktuarium zjechali już wczoraj i odprawili Drogę Krzyżową w lesie grąblińskim. Dzisiejszej, uroczystej Mszy św. przewodniczył kapelan Krajowego Związku Sybiraków ks. Zdzisław Banaś, asystowało mu 30 pocztów sztandarowych. Homilię głosił ks. prałat Franciszek Głód, kapelan wrocławskiego oddziału związku:

W tej bazylice spotykają się dziś bardzo różni ludzie, małe dzieci które tak niedawno przyjęły Pana Jezusa w Komunii Świętej, w tej samej świątyni są ich wychowawcy, rodzice i pielgrzymi z różnych stron, są też Sybiracy. Ci ostatni są już w jesieni swego życia, a przeżyli jako małe dzieci wywiezienie na nieludzką ziemię daleko od rodzinnego domu. Bardzo wielu z nich już pożegnało ten świat, niektórym udało się przybyć do wolnej ojczyzny. Dzieci wcześniej czy później o tej naszej tragedii narodu muszą usłyszeć - mówił kapłan.

Ks. Franciszek Głód w kazaniu nawiązał też do katastrofy pod Smoleńskiem, w której zginął m.in. Sekretarz Generalny Zarządu Głównego Związku Sybiraków Edward Duchnowski:

Spotykają nas nieszczęścia, katastrofa, która najlepszych synów naszej ojczyzny wyłączyła z życia ziemskiego, a teraz te straszne powodzie. Powstaje pytanie, dlaczego Panie? Dlaczego to właśnie nas spotyka ?Może jednym z wytłumaczeń tych wydarzeń jest przypomnienie, że Ojczyzną naszą nie jest ziemia ale, że prawdziwą Ojczyzną jest królestwo, które Chrystus przygotował nam abyśmy o nie się troszczyli. Niech ta liturgia przyczyni się do tego abyśmy stawali się lepsi i bardziej zapatrzeni w Boga.

Jak co roku na koniec pielgrzymki uczestnicy przeszli pod pomnik - Monument Sybirackiego Znaku Pamięci, gdzie pomodlili się za zmarłych i pod pomnikiem złożyli kwiaty oraz zapalili znicze.

Historia Związku Sybiraków liczy sobie 80 lat. Nazwa Związku łączy się ze słowem SYBIR, który dla zesłańców nie jest pojęciem geograficznym, lecz symbolem represji caratu, a później Stalina i jego następców wobec Polaków zsyłanych do łagrów i więzień, najczęściej w dalekowschodnie strony Rosji carskiej i byłego Związku Sowieckiego.

Licheń Stary 17 czerwca 2010.r

Krzysztof Pakuła

Biuro Prasowe

Sanktuarium Maryjne w LicheniuArtykuł jest z ABC Miory, Wilenszczyzna, Bialorus, Kresy Portal Edukacyjny
http://www.miory.eu

Adres tego artykułu to:
http://www.miory.eu/modules.php?name=News&file=article&sid=286