Piloci dostali informację o pogodzie z 5 rano
Data: 04-05-2010 o godz. 07:05:11
Temat:


Oni lecieli na śmierć
Piloci samolotu z Prezydentem RP na pokładzie, dostali informację o pogodzie wg stanu z godziny 5 rano

"Rzeczpospolita": Meteorolodzy polskiej armii nie śledzili pogody nad Smoleńskiem.
Prokuratura bada hipotezę: niezabezpieczenie lotu prezydenckiego samolotu i błąd obsługi naziemnej. Wojskowe Centrum Hydrometeorologii dowiedziało się o złej widoczności w okolicach lotniska w Smoleńsku 15 minut przed katastrofą - informuje RZECZPOSPOLITA

Jednak tej informacji nie przekazano pilotom Tu-154. Ostatnia informacja jaką dostali o pogodzie nad Smoleńskiem była z godziny 5 rano i jak się okazało była już zupełnie nieaktualna.

Dlaczego niepoinformowano pilotów o zmieniających się warunkach.
Przyczyną miał być brak procedur. Kiedy polskie służby dowiedziały się o złej pogodzie tupolew był już w rosyjskiej strefie powietrznej i to Rosjanie powinni byli poinformować pilotów.

Dziś nie wiadomo, czy rosyjski kontroler to zrobił i jak brzmiały jego komunikaty. O tym możemy się dowiedzieć dopiero z zapisów czarnej skrzynki.

Źle zabezpieczony lot ?
Według wojskowych pilotów, z którymi rozmawiała „Rz”, w przypadku lotów z ważnymi osobami Centrum Hydrometeorologii i Centrum Operacji Powietrznych powinny się zajmować określaniem warunków panujących na lotniskach ubogo wyposażonych, takich jak Siewiernyj.
A można to zrobić, skoro można dokładnie określić, jaka jest pogoda np. na Madagaskarze.
Tylko ktoś musi się tym zainteresować – mówi jeden z nich.
O zabezpieczaniu lotu do Smoleńska mówią: bierność, chaos i pozostawienie załogi samej sobie. Wygląda na to, że dwaj piloci postanowili, iż w sobotę polecą do Smoleńska, i zdecydowali się jeszcze na zaproszenie prezydenta – mówi z żalem jeden z pilotów.

sourceArtykuł jest z ABC Miory, Wilenszczyzna, Bialorus, Kresy Portal Edukacyjny
http://www.miory.eu

Adres tego artykułu to:
http://www.miory.eu/modules.php?name=News&file=article&sid=278