Białoruś: polowanie na Polaków
Data: 16-02-2010 o godz. 09:31:49
Temat:


Czterdzieści osób zatrzymanych
Autor: gsad, dmilo; Źródło: TVP, IAR
16:1915.02.2010
Szefowa Związku Polaków na Białorusi – Andżelika Borys została skazana przez sąd w Grodnie na karę grzywny (ok. 300 dolarów) za udział w manifestacji w obronie Domu Polskiego w Iwieńcu 10 lutego. To kolejny wyrok na członka kierownictwa nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków. Trwa polowanie na działaczy ZPB. Milicja zatrzymała już 40 działaczy związku, w tym jej szefową Andżelikę Borys. Sąd w Wołożynie odroczył zaplanowaną na dziś rozprawę w sprawie zajętego przez milicję Domu Polskiego w Iwieńcu.

Milicja zatrzymała dwóch działaczy Związku Polaków na Białorusi. Na zdjęciu Andżelika Borys i Andrzej Poczobut (z lewej) fot/PAP/A.Saley)

Zobacz wideoTen sam sąd wymierzył karę pięciu dni aresztu prezesowi Rady Naczelnej nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi Andrzejowi Poczobutowi. Wcześniej takie same wyroki zapadły wobec rzecznika Związku Igora Bancera i wiceprezesa ZPB Mieczysława Jaśkiewicza – o czym powiadomił telefonicznie Andrzej Poczobut. Postawiono im zarzut uczestniczenia w nielegalnym wiecu w Grodnie.

Jak poinformowało Radio Swaboda, powołując się na działaczy ZPB, Igor Bancer, ogłosił głodówkę.

Dziś w Wołożynie miała odbyć się rozprawa w sprawie zajętego przez milicję Domu Polskiego w Iwieńcu. Sąd jednak odroczył rozprawę. Sprawa ma zostać zbadana przez ekspertów. Wielu działaczy pojawiło się przed budynkiem sądu, aby demonstrować przeciwko odebraniu go organizacji. Przed budynkiem sądu gromadzili się Polacy, którzy wznosili okrzyki „Hańba”.

Milicja – jak relacjonował wcześniej Bancer – utrudniała Polakom dotarcie do miasta, wynajdując problemy proceduralne – kontrolowała dokumenty i stan pojazdów. Kilkudziesięciu Polakom udało się jednak przedostać do miasta.

Do zatrzymań działaczy ZBP doszło trzy dni po wizycie w Warszawie ministra spraw zagranicznych Białorusi Siarhieja Martynaua. Podczas piątkowej konferencji prasowej po spotkaniu z szefem polskiego MSZ, Martynau oświadczył, że prawa Polaków na Białorusi nie są naruszane. Natomiast Sikorski zaapelował wtedy o legalizację „demokratycznie wyłonionej reprezentacji” mniejszości polskiej.

Polowanie na działaczy ZPB na Białorusi

Milicja zaczęła zatrzymywać działaczy w poniedziałek wcześnie rano, jeszcze przed ich wyjazdem z Grodna do Wołożyna. Zatrzymani zostali m.in.: wiceprezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz, rzecznik związku Igor Bancer, Renata Dziemiańczuk i dwaj inni członkowie związku. Milicja zatrzymała również szefa Rady Naczelnej ZPB Andrzeja Poczobuta. Został on zwolniony po kilku minutach i wyruszył w dalsza drogę autostopem. Wkrótce zatrzymano go ponownie - pod zarzutem napadu na rabunkowego. Według milicji, jego wygląd miał odpowiadać rysopisowi przestępcy. Jako ostatnią milicja zatrzymała szefową Związku Andżelikę Borys, która jechała na rozprawę do Wołożyna.

Mieczysław Jaśkiewicz i rzecznik Igor Bancer zostali przewiezieni do sądu w Grodnie. Obaj są oskarżeni o zorganizowanie i udział w nielegalnej demonstracji. Bancer zapowiedział, że będzie domagał się zmiany składu sędziowskiego oraz obecności adwokata.

Andrzej Poczobut powiedział, że należy spodziewać się wielu podobnych zatrzymań na terenie całej Białorusi. Związkowiec uważa, że władze będą chciały uniemożliwić działaczom ZPB przyjazd do Wołożyna.

Dom Polski zajęty

"Tydzień temu milicja siłą zajęła Dom Polski w Iwieńcu (fot. PAP/Biełsat)">
Tydzień temu kilkudziesięciu funkcjonariuszy milicji siłą zajęło budynek Domu Polskiego w Iwieńcu. Pomieszczenia zajmowane do tej pory przez nieuznawaną przez władzę organizacje polonijną mają zostać przekazane prorządowemu Związkowi Polaków wspieranemu przez Mińsk. Ma o tym zdecydować sąd w Wołożynie.

W ostatnich tygodniach reżim prezydenta Aleksandra Łukaszenki nasilił represje wobec Polaków mieszkających na Bialorusi. Trzy dni temu w tej sprawie z szefem białoruskiej dyplomacji rozmawiał minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Artykuł jest z ABC Miory, Wilenszczyzna, Bialorus, Kresy Portal Edukacyjny
http://www.miory.eu

Adres tego artykułu to:
http://www.miory.eu/modules.php?name=News&file=article&sid=265