Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Sowieckiej w Katyniu
Data: 10-04-2008 o godz. 21:24:53
Temat:


Poznań 11 kwietnia 2008 roku, Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Sowieckiej w Katyniu


11 kwietnia 2008 roku w Poznaniu obchodzony będzie Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji 11 kwietnia br. o godz. 11:00 zostanie odprawiona msza święta w kościele o.o. Dominikanów.

Po mszy świętej, w Kaplicy Katyńskiej odbędzie się poświęcenie nowych tabliczek epitafijnych, a następnie odsłonięcie płaskorzeźby upamiętniającej Śp. Księdza Prałata Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego, Kapelana Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie, Naczelnego Kapelana Związku Harcerstwa Polskiego poza Granicami Kraju, więźnia obozów NKWD w Kozielsku, Pawliszczewie-Borze i w Griazowcu.

Pomnik Ofiar Katynia
i Sybiru w Poznaniu.

Replika czaszki Janiny Lewandowskiej
- jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu

Następnie pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru odbędzie się uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy. W uroczystości weźmie udział Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz oraz Zastępca Prezydenta Miasta Maciej Frankiewicz.

O godzinie 13.30 w Auli Uniwersyteckiej odbędzie się uroczyste wręczenie nominacji nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ofiarom Zbrodni Katyńskiej na wyższe stopnie wojskowe i służbowe. Nominacje będą odbierać przedstawiciele Rodzin Ofiar – członkowie Stowarzyszenia Katyń w Poznaniu.

Organizatorem uroczystości jest Stowarzyszenie Katyń.

Wywiad z kapelanem Rodziny Katyńskiej w Poznaniu, ks. Lucjanem Pańkowskim C. Or.

Rodzina Parafialna: Jak wiadomo od kilku lat pełni Ksiądz funkcję kapelana Rodziny Katyńskiej. Czy mógłby Ksiądz przybliżyć naszym czytelnikom okoliczności powstania Rodziny Katyńskiej i charakter prowadzonej przez nią działalności?

Ks. Lucjan Pańkowski: Rodzina Katyńska została zarejestrowana w Poznaniu 19 lutego 1990r. Należą do niej: wdowy po zamordowanych oficerach i policjantach w Katyniu, Miednoje i Charkowie oraz ich córki i synowie. Stowarzyszenie rodziło się zasadniczo w dwóch punktach. Jednym punktem był KIK (Klub Inteligencji Katolicki) przy ul. Klin 9. Drugim punktem był kościół Ojców Jezuitów przy ul. Szewskiej. Z Wielkopolski w Katyniu, Miednoje i Charkowie zamordowano ponad 1500 mężczyzn oraz jedną kobietę oficera.

Obecnie Rodzina Katyńska gromadzi się zasadniczo w Domu Żołnierza przy ul. Niezłomnych 1 oraz częściowo w siedzibie KIK-u przy ul. Klin 9.

Celem Rodziny Katyńskiej była przede wszystkim walka o uchronienie od zapomnienia tego potwornego mordu. Bo jak wiadomo przez lat 50 o tej zbrodni nie wolno było ani mówić, ani pisać. Za to groziła śmierć albo więzienie. I w myśl powiedzenia: "Naród, który traci pamięć, traci życie". Trzeba było przez dziesięciolecia tajoną prawdę wydobyć i ją przekazać potomnym.

Drugim celem Rodzin Katyńskich było poszukiwanie dokumentów /jasne, że w Moskwie/. Cudem udało się te dokumenty uzyskać, gdy Prezydentem został Lech Wałęsa.

Trzecim celem od samego początku, gdy Rodzina Katyńska powstała i gdy na skwerze przy ul. Fredry i alei Niepodległości postawiono olbrzymi kamień, pod którym w urnie złożono "Akt erekcyjny" oraz ziemię przywiezioną z Katynia, było wybudowanie pomnika. Wówczas nawet nie wiedziano jeszcze o Miednoje i Charkowie, na których to dwóch cmentarzach zamordowanych leży też jak w Katyniu koło 4-tysięcy oficerów. (Ostatnio odkryto masowe mogiły jeszcze w dwóch miejscowościach na Ukrainie: Winnicy i Bykowni). Na tym "poznańskim kamieniu" umieszczono tablicę z napisem, że w tym miejscu stanie pomnik. Walka o pomnik trwała całe 10 lat.

Czwartym celem Rodzin Katyńskich była sprawa budowy cmentarzy wojskowych w Katyniu, Miednoje i Charkowie.

A nie wolno zapomnieć, że jeszcze po upadku oficjalnego komunizmu ginęli za Sprawę Katyńską ludzie w Polsce. Takim przykładem jest zamordowanie ks. Niedzielaka i ks. Zycha. Po moim pewnym kazaniu w naszym kościele i po pewnym liście pewnego pracownika akademickiego groziło mi bardzo wielkie niebezpieczeństwo. Ta sprawa jeszcze musi być wcześniej czy później dla sprawiedliwości załatwiona, ale musi przede wszystkim zacząć działać jak należy lustracja.

source







Artykuł jest z ABC Miory, Wilenszczyzna, Bialorus, Kresy Portal Edukacyjny
http://www.miory.eu

Adres tego artykułu to:
http://www.miory.eu/modules.php?name=News&file=article&sid=182