Godlo, flaga, hymn Polski  Polska  Marszalek Jozef Pilsudski   Polska i Litwa   Konstytucja 3 Maja  Po 17-09-1939r.   Jan Pawel II   Katyn Zbrodnia Sowiecka  
Portal edukacyjny dla Polaków na Wschodzie; Miory, Wilenszczyzna, Kresy.    Witamy i pozdrawiamy naszych Rodaków na Wschodzie, tych co Polska ich opuściła !
e-mail
Kto ty jestes ?
Polak maly

Jaki znak twoj ?
Orzel Bialy


www.miory.eu
  Zarejestruj się
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Top 10
· Napisz wiadomość do nas
· Rekomenduj nas
· Do pobrania
· Ankiety
· Linki Miory, Polska
· Kontakt z nami
 
Miory
· Koscioł w Miorach
· Family from Miory
· Miory i Ziemia Miorska
· Widok miasta i mapa
· Miory powiat
· Miory i okolica
· Koscioł w Miorach foto
· Modlitwy
· Ks. Józef Borodzicz
 
Po 17-09-1939
· Mordy na Polakach
· Przesladowania dzieci
· Wyloguj się
 
I i II Wojna Swiatowa
· Pakt Ribbentrop Molotow
· II Wojna Swiatowa
· Chronologia II Wojny
· 17-09-1939 rok. Nóż w plecy
· 17-09-1939 r. Agresja SU
· Wojna polsko bolszewicka 1920
· Okupacja Polski, przez Rosję, 1772, 1793, 1795
· Konstytucja 3 Maja 1791
 
Literatura
· Reduta Ordona
· Janko muzykant
· Żuk i Biedronka
· Lokomotywa
· Rota
· Bogurodzica
· Czerwone maki na Monte Casino
· Kto Ty jestes
· My Pierwsza Brygada
· Pan Tadeusz
 
Statystyka
Otrzymaliśmy
8095543
odsłon strony od 8 luty 2007
 
25 marca, w 89. rocznicę proklamowanie Białoruskiej Republiki Ludowej
25 marca, w 89. rocznicę proklamowanie Białoruskiej Republiki Ludowej - pierwszego w historii państwa białoruskiego

    Białoruska milicja zatrzymała jednego z liderów opozycji Wincuka Wiaczorkę, prawdopodobnie za wzywanie do udziału w planowanych przez siły demokratyczne obchodach Dnia Wolności, 25 marca.
    Opozycja oczekuje się, że Wiaczorka, główny organizator obchodów, i zatrzymany wkrótce po nim inny działacz Wiaczasłau Siuczyk staną przed mińskim sądem jeszcze w środę. Nieoficjalnie mówi się, że zostaną oskarżeni o nawoływanie do udziału w demonstracji, na którą władze nie wydały jeszcze zezwolenia.
    ak powiedział Pawał Mażejka, rzecznik byłego kandydata na prezydenta Alaksandra Milinkiewicza, oficjalnie nie poinformowano, pod jakim zarzutem został zatrzymany Wiaczorka ani kiedy będzie sądzony. Rozprawę Siuczyka zapowiedziano na środę, przypuszcza się więc, że wraz z nim będzie sądzony Wiaczorka, lider partii Białoruski Front Narodowy (BNF).
    Mażejka zapewnił, że planowane na 25 marca obchody Dnia Wolności odbędą się mimo aresztowania Wiaczorki.
Komitet organizacyjny zaprosił na nie prezydenta Alaksandra Łukaszenkę, a Milinkiewicz - przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Rene van der Lindena oraz ponad 200 polityków z całego świata, w tym kilkunastu z Polski.
    Milinkiewicz w adresowanym do prezydenta liście otwartym z propozycją dialogu apelował, by 25 marca, w 89. rocznicę proklamowanie Białoruskiej Republiki Ludowej - pierwszego w historii państwa białoruskiego, władze "zrobiły pierwszy krok w stronę opozycji".
    W liście do Van der Lindena, popierającego dialog z Łukaszenką, zaznaczył, że przewodniczący ZPRE będzie mógł na własne oczy przekonać się, "co w istocie dzieje się na Białorusi".
    Na razie jednak opozycja nie otrzymała zezwolenia władz na obchody nieuznawanego oficjalnie święta niepodległości. Według jej obliczeń termin odpowiedzi na złożony przed miesiącem wniosek o zgodę na manifestację upływa 20 marca.
- Władze boją się 25 marca, nie wiedzą, co robić - skomentował Milinkiewicz.
W jego ocenie, władze "z jednej strony nie chcą demonstrować agresywności, ponieważ 25 marca to test; jeśli go nie zdadzą, pokażą całemu światu nieszczerość swej niedawnej proeuropejskiej retoryki". Z drugiej zaś strony odczuwa "wielki strach przed Dniem Wolności".
    O tym, że Unia Europejska będzie oceniać otwartość Mińska na współpracę m.in. po jego działaniach 25 marca powiedział Radiu Swoboda jeden z eurodeputowanych, wybierających się na opozycyjne obchody.
Zastrzegł sobie jednak anonimowość z obawy - jak wyjaśnił - że po jego wywiadzie ambasada białoruska może znaleźć pretekst, by odmówić mu wizy.
Jak powiedział Mażejka, zaproszenie na obchody przyjęło już wielu zagranicznych polityków, m.in. wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Mario Mauro, deputowani Bundestagu, przedstawiciele niemieckiej CDU, lider rosyjskiego Sojusz Sił Prawicy Nikita Biełych, reprezentanci azerbejdżańskiej opozycji, a także polscy politycy.
    25 marca opozycja corocznie organizuje akcje protestacyjne, gromadzące tysiące ludzi. W zeszłym roku w Dniu Wolności odbyła się największa demonstracja po wyborach prezydenckich, brutalnie rozpędzona przez OMON. Za jej poprowadzenie wyrok 5,5 roku więzienia odsiaduje aresztowany wówczas drugi z opozycyjnych kandydatów na prezydenta Alaksandra Kazulina.
Wiaczorkę zatrzymali funkcjonariusze OMON-u późnym wieczorem przed wejściem do jego mieszkania. Wkrótce potem milicja zabrała z ulicy Siuczyka. Opozycjoniści wzywali do udziału w obchodach Dnia Wolności podczas wiecu protestacyjnego kupców bazarowych, który odbył się w poniedziałek.
source
Wysłano dnia 25-03-2007 o godz. 07:33:13 przez admin
 
Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
 
Pokrewne linki
· Więcej o
· Napisane przez admin


Najczęściej czytany artykuł o :
Życzenia z okazji Jubileuszu stu lat Kościoła w Miorach

 
Oceny artykułu
Wynik głosowania: 5
Głosów: 1


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły

 
Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 

¤footer_message

Przyjaciele Mior: Poznan UE