Godlo, flaga, hymn Polski  Polska  Marszalek Jozef Pilsudski   Polska i Litwa   Konstytucja 3 Maja  Po 17-09-1939r.   Jan Pawel II   Katyn Zbrodnia Sowiecka  
Portal edukacyjny dla Polaków na Wschodzie; Miory, Wilenszczyzna, Kresy.    Witamy i pozdrawiamy naszych Rodaków na Wschodzie, tych co Polska ich opuściła !
e-mail
Kto ty jestes ?
Polak maly

Jaki znak twoj ?
Orzel Bialy


www.miory.eu
  Zarejestruj się
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Top 10
· Napisz wiadomość do nas
· Rekomenduj nas
· Do pobrania
· Ankiety
· Linki Miory, Polska
· Kontakt z nami
 
Miory
· Koscioł w Miorach
· Family from Miory
· Miory i Ziemia Miorska
· Widok miasta i mapa
· Miory powiat
· Miory i okolica
· Koscioł w Miorach foto
· Modlitwy
· Ks. Józef Borodzicz
 
Po 17-09-1939
· Mordy na Polakach
· Przesladowania dzieci
· Wyloguj się
 
I i II Wojna Swiatowa
· Pakt Ribbentrop Molotow
· II Wojna Swiatowa
· Chronologia II Wojny
· 17-09-1939 rok. Nóż w plecy
· 17-09-1939 r. Agresja SU
· Wojna polsko bolszewicka 1920
· Okupacja Polski, przez Rosję, 1772, 1793, 1795
· Konstytucja 3 Maja 1791
 
Literatura
· Reduta Ordona
· Janko muzykant
· Żuk i Biedronka
· Lokomotywa
· Rota
· Bogurodzica
· Czerwone maki na Monte Casino
· Kto Ty jestes
· My Pierwsza Brygada
· Pan Tadeusz
 
Statystyka
Otrzymaliśmy
7687345
odsłon strony od 8 luty 2007
 
Białoruś: polowanie na Polaków
Czterdzieści osób zatrzymanych
Autor: gsad, dmilo; Źródło: TVP, IAR
16:1915.02.2010
Szefowa Związku Polaków na Białorusi – Andżelika Borys została skazana przez sąd w Grodnie na karę grzywny (ok. 300 dolarów) za udział w manifestacji w obronie Domu Polskiego w Iwieńcu 10 lutego. To kolejny wyrok na członka kierownictwa nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków. Trwa polowanie na działaczy ZPB. Milicja zatrzymała już 40 działaczy związku, w tym jej szefową Andżelikę Borys. Sąd w Wołożynie odroczył zaplanowaną na dziś rozprawę w sprawie zajętego przez milicję Domu Polskiego w Iwieńcu.

Milicja zatrzymała dwóch działaczy Związku Polaków na Białorusi. Na zdjęciu Andżelika Borys i Andrzej Poczobut (z lewej) fot/PAP/A.Saley)

Zobacz wideoTen sam sąd wymierzył karę pięciu dni aresztu prezesowi Rady Naczelnej nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi Andrzejowi Poczobutowi. Wcześniej takie same wyroki zapadły wobec rzecznika Związku Igora Bancera i wiceprezesa ZPB Mieczysława Jaśkiewicza – o czym powiadomił telefonicznie Andrzej Poczobut. Postawiono im zarzut uczestniczenia w nielegalnym wiecu w Grodnie.

Jak poinformowało Radio Swaboda, powołując się na działaczy ZPB, Igor Bancer, ogłosił głodówkę.

Dziś w Wołożynie miała odbyć się rozprawa w sprawie zajętego przez milicję Domu Polskiego w Iwieńcu. Sąd jednak odroczył rozprawę. Sprawa ma zostać zbadana przez ekspertów. Wielu działaczy pojawiło się przed budynkiem sądu, aby demonstrować przeciwko odebraniu go organizacji. Przed budynkiem sądu gromadzili się Polacy, którzy wznosili okrzyki „Hańba”.

Milicja – jak relacjonował wcześniej Bancer – utrudniała Polakom dotarcie do miasta, wynajdując problemy proceduralne – kontrolowała dokumenty i stan pojazdów. Kilkudziesięciu Polakom udało się jednak przedostać do miasta.

Do zatrzymań działaczy ZBP doszło trzy dni po wizycie w Warszawie ministra spraw zagranicznych Białorusi Siarhieja Martynaua. Podczas piątkowej konferencji prasowej po spotkaniu z szefem polskiego MSZ, Martynau oświadczył, że prawa Polaków na Białorusi nie są naruszane. Natomiast Sikorski zaapelował wtedy o legalizację „demokratycznie wyłonionej reprezentacji” mniejszości polskiej.

Polowanie na działaczy ZPB na Białorusi

Milicja zaczęła zatrzymywać działaczy w poniedziałek wcześnie rano, jeszcze przed ich wyjazdem z Grodna do Wołożyna. Zatrzymani zostali m.in.: wiceprezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz, rzecznik związku Igor Bancer, Renata Dziemiańczuk i dwaj inni członkowie związku. Milicja zatrzymała również szefa Rady Naczelnej ZPB Andrzeja Poczobuta. Został on zwolniony po kilku minutach i wyruszył w dalsza drogę autostopem. Wkrótce zatrzymano go ponownie - pod zarzutem napadu na rabunkowego. Według milicji, jego wygląd miał odpowiadać rysopisowi przestępcy. Jako ostatnią milicja zatrzymała szefową Związku Andżelikę Borys, która jechała na rozprawę do Wołożyna.

Mieczysław Jaśkiewicz i rzecznik Igor Bancer zostali przewiezieni do sądu w Grodnie. Obaj są oskarżeni o zorganizowanie i udział w nielegalnej demonstracji. Bancer zapowiedział, że będzie domagał się zmiany składu sędziowskiego oraz obecności adwokata.

Andrzej Poczobut powiedział, że należy spodziewać się wielu podobnych zatrzymań na terenie całej Białorusi. Związkowiec uważa, że władze będą chciały uniemożliwić działaczom ZPB przyjazd do Wołożyna.

Dom Polski zajęty

"Tydzień temu milicja siłą zajęła Dom Polski w Iwieńcu (fot. PAP/Biełsat)">
Tydzień temu kilkudziesięciu funkcjonariuszy milicji siłą zajęło budynek Domu Polskiego w Iwieńcu. Pomieszczenia zajmowane do tej pory przez nieuznawaną przez władzę organizacje polonijną mają zostać przekazane prorządowemu Związkowi Polaków wspieranemu przez Mińsk. Ma o tym zdecydować sąd w Wołożynie.

W ostatnich tygodniach reżim prezydenta Aleksandra Łukaszenki nasilił represje wobec Polaków mieszkających na Bialorusi. Trzy dni temu w tej sprawie z szefem białoruskiej dyplomacji rozmawiał minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Wysłano dnia 16-02-2010 o godz. 09:31:49 przez admin
 
Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
 
Pokrewne linki
· Więcej o
· Napisane przez admin


Najczęściej czytany artykuł o :
Życzenia z okazji Jubileuszu stu lat Kościoła w Miorach

 
Oceny artykułu
Wynik głosowania: 5
Głosów: 3


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły

 
Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 

¤footer_message

Przyjaciele Mior: Poznan UE