Godlo, flaga, hymn Polski  Polska  Marszalek Jozef Pilsudski   Polska i Litwa   Konstytucja 3 Maja  Po 17-09-1939r.   Jan Pawel II   Katyn Zbrodnia Sowiecka  
Portal edukacyjny dla Polaków na Wschodzie; Miory, Wilenszczyzna, Kresy.    Witamy i pozdrawiamy naszych Rodaków na Wschodzie, tych co Polska ich opuściła !
e-mail
Kto ty jestes ?
Polak maly

Jaki znak twoj ?
Orzel Bialy


www.miory.eu
  Zarejestruj się
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Top 10
· Napisz wiadomość do nas
· Rekomenduj nas
· Do pobrania
· Ankiety
· Linki Miory, Polska
· Kontakt z nami
 
Miory
· Koscioł w Miorach
· Family from Miory
· Miory i Ziemia Miorska
· Widok miasta i mapa
· Miory powiat
· Miory i okolica
· Koscioł w Miorach foto
· Modlitwy
· Ks. Józef Borodzicz
 
Po 17-09-1939
· Mordy na Polakach
· Przesladowania dzieci
· Wyloguj się
 
I i II Wojna Swiatowa
· Pakt Ribbentrop Molotow
· II Wojna Swiatowa
· Chronologia II Wojny
· 17-09-1939 rok. Nóż w plecy
· 17-09-1939 r. Agresja SU
· Wojna polsko bolszewicka 1920
· Okupacja Polski, przez Rosję, 1772, 1793, 1795
· Konstytucja 3 Maja 1791
 
Literatura
· Reduta Ordona
· Janko muzykant
· Żuk i Biedronka
· Lokomotywa
· Rota
· Bogurodzica
· Czerwone maki na Monte Casino
· Kto Ty jestes
· My Pierwsza Brygada
· Pan Tadeusz
 
Statystyka
Otrzymaliśmy
8095608
odsłon strony od 8 luty 2007
 
Dzieci z Mior w Polsce w 2007
Dzieci z Mior w Polsce w 2007 roku


Z Mior do Raciborza. Grupa 30 dzieci w wieku 10-15 lat z Mior obwodu Witebskiego gościła w okresie od 3 do 15 czerwca 2007 roku w Raciborzu w województwie śląskim.
    Jest to urokliwe miasto powiatowe leżące w górnym biegu Odry. Gdy w białoruskich szkołach były już wakacje w polskich szkołach trwał jeszcze rok szkolny, który w tym roku kończył się dopiero 22 czerwca. Trzeba dodać, że w Polsce nauka w szkole podstawowej trwa po reformie oświaty sześć lat a gimnazjum trzy lata. Różnicę w czasie trwania wakacji od kilku lat wykorzystuje się do organizowania pobytów edukacyjnych dla młodzieży na terenie Polski. Według wcześniej przygotowanego planu młodsi uczniowie uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych w Szkole Podstawowej Nr 4, starsi w Gimnazjum Nr 5.
    Taka forma pobytu to najlepszy sposób na naukę i doskonalenie języka polskiego, na kontakt z polskimi placówkami oświatowymi, rówieśnikami i polskimi nauczycielami. Poznawania jak funkcje polski system oświatowy i rzeczywiście wglądają i są zorganizowane szkoły. Młodzi miorzanie uczestniczyli w zwykłych zajęciach lekcyjnych w przydzielonych im klasach, także wspólnych posiłkach na stołówkach szkolnych. Większość, bo 22 osoby przebywały u rodzin, pozostali uczestnicy byli zakwaterowani w Internacie Ośrodka Szkolno Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących im. Marii Grzegorzewskiej w centrum Raciborza.
    Ale nie skończyło się tylko na zajęciach szkolnych. Były także spacery po mieście, spotkanie z Prezydentem Raciborza oraz Naczelnikiem Wydziału Edukacji i Kultury i Sportu. Zorganizowano im wyjazd na seans filmowy do kina w Katowicach, do akwaparku w Dąbrowie Górniczej. Odbyli wycieczkę do miejsca urodzenia św. Jacka w Kamieniu Śląskim oraz na słynną Górę św.Anny w pobliżu autostrady A4. W trakcie dwudniowej wycieczki zobaczyli park w Chorzowie, jego ZOO i park jurajski oraz Częstochowę. Po noclegu zwiedzali z przewodnikiem Szlak Orlich Gniazd a na nim Olsztyn, Janów, Złoty Potok, Żarki, Leśniów, Mirów, Ogrodzieniec i Pieskową Skałę.
    Głównym organizatorem kolejnego pobytu dzieci w Raciborzu była Genowefa Arciemowicz członek Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” zarazem Prezes Fundacji „Polesie Wschód”.
    Zdjęcia przedstawiają pobyt dzieci z Mior w parku w Chorzowie.
    FG 1, z prawej strony Pani Genowefa Arciemowicz.

-FG1;


-FG2;
-FG3;

-FG4;

-FG5;

-FG6;

-FG7;


Opracowanie redakcja Portalu Miory i Ziemia Miorska
na podstawie materiałów dostarczonych przez Panią Genowefę Arciemowicz i Pana Adama Ciekierę z Raciborza.

Prawa autorskie © ABC Miory, Wilenszczyzna, Bialorus, Kresy Portal Edukacyjny Wszystkie prawa zastrzeżone.

Opublikowane: 2007-07-08 (3063 odsłon)

[ Wróć ]

¤footer_message

Przyjaciele Mior: Poznan UE