Godlo, flaga, hymn Polski  Polska  Marszalek Jozef Pilsudski   Polska i Litwa   Konstytucja 3 Maja  Po 17-09-1939r.   Jan Pawel II   Katyn Zbrodnia Sowiecka  
Portal edukacyjny dla Polaków na Wschodzie; Miory, Wilenszczyzna, Kresy.    Witamy i pozdrawiamy naszych Rodaków na Wschodzie, tych co Polska ich opuściła !
e-mail
Kto ty jestes ?
Polak maly

Jaki znak twoj ?
Orzel Bialy


www.miory.eu
  Zarejestruj się
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Top 10
· Napisz wiadomość do nas
· Rekomenduj nas
· Do pobrania
· Ankiety
· Linki Miory, Polska
· Kontakt z nami
 
Miory
· Koscioł w Miorach
· Family from Miory
· Miory i Ziemia Miorska
· Widok miasta i mapa
· Miory powiat
· Miory i okolica
· Koscioł w Miorach foto
· Modlitwy
· Ks. Józef Borodzicz
 
Po 17-09-1939
· Mordy na Polakach
· Przesladowania dzieci
· Wyloguj się
 
I i II Wojna Swiatowa
· Pakt Ribbentrop Molotow
· II Wojna Swiatowa
· Chronologia II Wojny
· 17-09-1939 rok. Nóż w plecy
· 17-09-1939 r. Agresja SU
· Wojna polsko bolszewicka 1920
· Okupacja Polski, przez Rosję, 1772, 1793, 1795
· Konstytucja 3 Maja 1791
 
Literatura
· Reduta Ordona
· Janko muzykant
· Żuk i Biedronka
· Lokomotywa
· Rota
· Bogurodzica
· Czerwone maki na Monte Casino
· Kto Ty jestes
· My Pierwsza Brygada
· Pan Tadeusz
 
Statystyka
Otrzymaliśmy
6903516
odsłon strony od 8 luty 2007
 
Włodzimierz Wołyński czci ŚW. JOZAFATA KUNCEWICZA

Nabożeństwo we Włodzimierzu Wołyńskim
EKUMENICZNE NABOŻEŃSTWO KU CZCI ŚW. JOZAFATA KUNCEWICZA
W dniu liturgicznego wspomnienia św. Jozafata Kuncewicza 12 listopada [2008r.] we Włodzimierzu Wołyńskim
miejscu urodzenia świętego, odprawiono Mszę św. z udziałem katolików dwóch obrządków i prawosławnych.


W dniu liturgicznego wspomnienia św. Jozafata Kuncewicza 12 listopada [2008 r.] we Włodzimierzu Wołyńskim, miejscu urodzenia świętego, odprawiono Mszę św. z udziałem katolików dwóch obrządków i prawosławnych.
W kościele parafialnym św. Joachima i Anny zgromadziło się liczne duchowieństwo rzymskokatolickie i greckokatolickie, wśród nich ojcowie bazylianie, do których należał św. Jozafat Kuncewicz, oraz 10 księży
prawosławnych. Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup łucki Marcjan Trofimiak. W koncelebrze był biskup Jozafat Howera, egzarcha łucki Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. ,,Św. Jozafat Kuncewicz to jest
świadek prawdy, który oddał życie za jedność Kościoła Chrystusowego" - podkreślił w homilii bp Trofimiak. Po Mszy św. odbyła się przy ołtarzu modlitwa ekumeniczna oraz adoracja przy relikwiach świętego.
Liturgiczne wspomnienie św. Jozafata Kuncewicza obchodzone jest w Kościele katolickim dwukrotnie. W obrządku rzymskokatolickim 12 listopada a 25 listopada w Kościele greckokatolickim.
Św. Jozafat Kuncewicz (1584-1623) pochodził z rodziny prawosławnej we Włodzimierzu Wołyńskim. Podczas pobytu na studiach w Wilnie zainteresował się Unią Brzeską i za poradą jezuitów w 1604 r. przeszedł do niej, wstępując
jednocześnie do bazylianów. Po przyjęciu w 5 lat później święceń kapłańskich działał energicznie na rzecz Unii i zakładał nowe klasztory bazyliańskie w Wielkim Księstwie Litewskim oraz prowadził ożywioną pracę charytatywną.

W 1617 r. został biskupem-koadiutorem Połocka, a po śmierci abp Gedeona Brolnickiego objął rządy w tej archidiecezji. Rozwinął wówczas szeroką działalność duszpasterską, oświatowo-formacyjną, administracyjną,
kaznodziejską. Opracował katechizm unicki, domagał się dla swego duchowieństwa takich samych praw i przywilejów, jakie przysługiwały księżom łacińskim.
W następstwie tej niezwykle aktywnej działalności niemal cała archidiecezja połocka i okoliczne ziemie przyjęły Unię, co wkrótce ściągnęło nań prześladowania ze strony prawosławnych, oskarżających go m.in. o próbę
wynarodowienia miejscowej ludności. Doszło do zamieszek ulicznych, które nasiliły się zwłaszcza podczas jego nieobecności, gdy przebywał na obradach sejmu w Warszawie w 1621.

12 listopada 1623, gdy przebywał w Witebsku, napadła nań grupa fanatyków, podburzanych przez księży prawosławnych i w okrutny sposób zamordowała go, a ciało wrzuciła do Dźwiny. Po kilku dniach wydobyto je i złożono w katedrze w Połocku.

Błogosławionym ogłosił go w 1643 r. Urban VIII, a świętym - Pius IX w 1867 r. Relikwie św. Jozafata wielokrotnie zmieniały miejsce pobytu, głównie z obawy przed sprofanowaniem ich przez władze carskie. Od 1949 r. znajdują się w bazylice św. Piotra w Rzymie.

Katolicka Agencja Informacyjna, 13 listopada 2008 r.

http://ostrog.blox.pl/2008/11/Nabozenstwo-we-Wlodzimierzu-Wolynskim.html

Prawa autorskie © ABC Miory, Wilenszczyzna, Bialorus, Kresy Portal Edukacyjny Wszystkie prawa zastrzeżone.

Opublikowane: 2008-11-14 (618 odsłon)

[ Wróć ]

¤footer_message

Przyjaciele Mior: Poznan UE