Godlo, flaga, hymn Polski  Polska  Marszalek Jozef Pilsudski   Polska i Litwa   Konstytucja 3 Maja  Po 17-09-1939r.   Jan Pawel II   Katyn Zbrodnia Sowiecka  
Portal edukacyjny dla Polaków na Wschodzie; Miory, Wilenszczyzna, Kresy.    Witamy i pozdrawiamy naszych Rodaków na Wschodzie, tych co Polska ich opuściła !
e-mail
Kto ty jestes ?
Polak maly

Jaki znak twoj ?
Orzel Bialy


www.miory.eu
  Zarejestruj się
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Top 10
· Napisz wiadomość do nas
· Rekomenduj nas
· Do pobrania
· Ankiety
· Linki Miory, Polska
· Kontakt z nami
 
Miory
· Koscioł w Miorach
· Family from Miory
· Miory i Ziemia Miorska
· Widok miasta i mapa
· Miory powiat
· Miory i okolica
· Koscioł w Miorach foto
· Modlitwy
· Ks. Józef Borodzicz
 
Po 17-09-1939
· Mordy na Polakach
· Przesladowania dzieci
· Wyloguj się
 
I i II Wojna Swiatowa
· Pakt Ribbentrop Molotow
· II Wojna Swiatowa
· Chronologia II Wojny
· 17-09-1939 rok. Nóż w plecy
· 17-09-1939 r. Agresja SU
· Wojna polsko bolszewicka 1920
· Okupacja Polski, przez Rosję, 1772, 1793, 1795
· Konstytucja 3 Maja 1791
 
Literatura
· Reduta Ordona
· Janko muzykant
· Żuk i Biedronka
· Lokomotywa
· Rota
· Bogurodzica
· Czerwone maki na Monte Casino
· Kto Ty jestes
· My Pierwsza Brygada
· Pan Tadeusz
 
Statystyka
Otrzymaliśmy
6903219
odsłon strony od 8 luty 2007
 
Polacy na Białorusi w Nowym Pohoście
Polacy na Białorusi stanowią oficjalnie ok. 400 000 mieszkańców Republiki Białoruś.

Statystyki, nieoficjalne mówią, że na Białorusi może mieszkać od 500 000 do nawet 1 200 000 Polaków.


Polacy są drugą pod względem wielkości mniejszością narodową Białorusi. Związek Polaków na Białorusi obchodził z dumą swoje 20-lecie, które zostało zainaugurowane uroczystą Mszą św. w Grodzieńskiej Bazylice Katedralnej, w sobotę, 6 września br. Obchody okazały się sukcesem organizacyjnym i frekwencyjnym, gromadząc na Mszy św. w wypełnionej po brzegi Katedrze. Dalszy ciąg uroczystości, rzesze członków Związku Polaków na Białorusi ze wszystkich oddziałów oraz dostojnych gości, obchodzili w restauracji "Grodno". Obchody tej pięknej rocznicy bylo okazją: do przypomnienia i docenienia dotychczasowych osiągnięć i inicjatyw Związku, ale także bylo okazją, do przedyskutowanie pomysłów na dalszą działalność. My - zakładnicy antipolskoy gry, - slowa wygloszone przez Angelikę Borys, Przewodniczącej Związku Polaków na Białorusi. Gazeta" Zhechpospolita »tytuł wywiadzie. Mówimy o źródłach i przyczynach konfliktu, organizowanych przez białoruskie władze, nie uznające kierownictwa ZPB na czele z Andżeliką Borys.

W moim Nowym Pohoście Wierni odzyskali swój kościół dopiero w 1990 r., i zaprosili do pracy kapłana z Polski, ks. Bernarda Mariańskiego, ze Zgromadzenia Filipinów.

Duży wkład w remont kościoła i dzwonnicy włożyli majstrowie Czesław Kurłowicz, Józef Stawicki, Piotr Murawski, Antoni Opalko i wiele innych mieszkańców Pohostu. Anna Kuczyk, urodzona na Białorusi w Nowym Pohoście, pisze z Warszawy:

Bardzo jestem dumna z naszego kościoła. Pamiętam jak został odzyskany. Wtedy bardzo dużo ludzi starannie wzięli się za prace. Ja i moja koleżanka Anna Wilnowicz jako młodież parafii skrobaliśmy ściany na zewnątrz. Ludzie nie żałowali sił ani swojego czasu na odbudowę kościoła. Chociaż wiele mówiło że nie uda się. Ale Bóg czuwał i wynagrodził nam naszą prace. Mieliśmy i mamy wspaniałego kapłana. Za moich czasów był ks.Bernard, później ks.Zdzisław Pietraszewski,i ks. Walentin Stankiewicz a obecnie ks.Pobert z Polski . Bardzo jestem dumna ze swojej parafii. Obecnie mieszkam w Warszawie ale w sercu mam całą moją parafie.

Również osobiście jestem bardzo wdzięczny księdzu Robertowi za jego modły podczas pogrzebu mojej macochy w maju tego roku .

Te tereny historycznie były zawsze bardzo biedne i nigdy nie wykształciły w sobie żadnego nacjonalizmu. Nigdy się nie buntowano i nigdy nie sprzeciwiano się żadnej władzy. Ludzie są nieufni względem obcych i boją się zmian, bo zmiany przynoszą tylko pogorszenie sytuacji.

Polacy-Pohościanie mieli tak trudną przeszłość, że gotowi są żyć skromnie, byle tylko nie było nowej wojny!

Prawa autorskie © ABC Miory, Wilenszczyzna, Bialorus, Kresy Portal Edukacyjny Wszystkie prawa zastrzeżone.

Opublikowane: 2008-10-24 (440 odsłon)

[ Wróć ]

¤footer_message

Przyjaciele Mior: Poznan UE