Godlo, flaga, hymn Polski  Polska  Marszalek Jozef Pilsudski   Polska i Litwa   Konstytucja 3 Maja  Po 17-09-1939r.   Jan Pawel II   Katyn Zbrodnia Sowiecka  
Portal edukacyjny dla Polaków na Wschodzie; Miory, Wilenszczyzna, Kresy.    Witamy i pozdrawiamy naszych Rodaków na Wschodzie, tych co Polska ich opuściła !
e-mail
Kto ty jestes ?
Polak maly

Jaki znak twoj ?
Orzel Bialy


www.miory.eu
  Zarejestruj się
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Top 10
· Napisz wiadomość do nas
· Rekomenduj nas
· Do pobrania
· Ankiety
· Linki Miory, Polska
· Kontakt z nami
 
Miory
· Koscioł w Miorach
· Family from Miory
· Miory i Ziemia Miorska
· Widok miasta i mapa
· Miory powiat
· Miory i okolica
· Koscioł w Miorach foto
· Modlitwy
· Ks. Józef Borodzicz
 
Po 17-09-1939
· Mordy na Polakach
· Przesladowania dzieci
· Wyloguj się
 
I i II Wojna Swiatowa
· Pakt Ribbentrop Molotow
· II Wojna Swiatowa
· Chronologia II Wojny
· 17-09-1939 rok. Nóż w plecy
· 17-09-1939 r. Agresja SU
· Wojna polsko bolszewicka 1920
· Okupacja Polski, przez Rosję, 1772, 1793, 1795
· Konstytucja 3 Maja 1791
 
Literatura
· Reduta Ordona
· Janko muzykant
· Żuk i Biedronka
· Lokomotywa
· Rota
· Bogurodzica
· Czerwone maki na Monte Casino
· Kto Ty jestes
· My Pierwsza Brygada
· Pan Tadeusz
 
Statystyka
Otrzymaliśmy
6903531
odsłon strony od 8 luty 2007
 
Polacy w świecie II
Polacy w świecie, w: Bialorusiu Australii Brazylii Finlandii Francji St. Petersburgu


Polacy w St. Petersburgu
Kościół świętej Katarzyny na centralnym prospekcie miasta w St.Petersburg Przeżyłem 23 lat swojego życia w jednym z przepięknych miast świata w St. Petersburgu (Rosja). Mi od razu poddała się ciekawą ta okoliczność, że w tym mieście bardzo dużo polskich nazwisk. Jak liczna jest dziś Polonia petersburska. Trudno jest niezmiernie na to pytanie odpowiedzieć. Optymalna wersja, pochodząca ze środowiska polonijnego mówi o 10, 20 a nawet 30 tysiącach takich ludzi. Pierwszy Polacy ukazałisię w Petersburgu, przed 1710, tj. na początku budowy tego miasta.. W okrudzhenii Peter I miał sporo ludzi sobie zvuchavshie nazwy w języku polskim. Na przykład, Paul Yaguzhinsky, rozpoczął swoją karierę Batman Peter I, zakontsil jego ogólne adyutantom. W latach 1755-1758 pozostawał w Sankt Petersburgu Stolnik litewski Stanisław Poniatowski, żarliwy wielbiciel Princess Sophia-z-Fryderyka Augusta Anhalt-Tserbtskoy, przyszła Empress Catherine II. Po 40 latach, że tu mieszkają, jak ostatnie kilka dni, już pozbawiony tronu, król Polski zmarl w tym mieście po rozbiorze Polski. Polacy odegrali istotną rolę w rozwoju w Sankt Petersburgu w dziedzinie edukacji i bezinteresowna rosyjsko-polskich stosunków, przyczyniając się do wzajemnego przenikania się tych dwóch kultur. Pierwszym krokiem było pobytu w Sankt Petersburgu Adam Mickiewicz. Spotkania z elity intelektualnej z Sankt Petersburga, aby rozszerzyć horyzonty twórcze poety. W tym okresie stworzył swój pierwszy arcydzieła - "Sonety Krymskie", "Sonet", "Conrad Vallenrod". Pozwól nam przypomnieć słowa Jaroslav Ivashkevicha: "Sankt Petersburg - miasto Mickiewicza, urodził się tutaj" Conrad ". Jeśli w 1824 w Petersburgu wszedł piosenkarka swoje osobiste doświadczenia, następnie po upływie pięciu lat po jego lewej stronie poety, który ma osiągnąć światowej sławy". 13 maja 2007 r. małżonki prezydentów Polski i Rosji - Maria Kaczyńska i Ludmiła Putin otworzyły Dom Polski w Sankt Petersburgu. W ceremonii wzięli udział wicemarszałek Maciej Płażyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Kowal, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Andrzej Stelmachowski i przedstawiciele środowisk polonijnych z różnych stron Rosji. Obecna była gubernator Petersburga Walentyna Matwiejenko. Ze Światosławem Świackim, laureatem tegorocznej nagrody im. Andrzeja Drawicza, tłumaczem, literatem - redaktorem naczelnym "Gazety Petersburskiej", i innymi Polakami miasta, mi poszczęściło się uczestniczyć w prezentacji książki «Polacy w Petersburgu» w polskim mieście Poznaniu w 1994 roku. Ciekawa informacja o Polakach St. Petersburga jest przedstawiona na: http://www.petersburgkg.polemb.net/index.php?document=57

Polacy w Finlandii
Pierwszymi Polakami w Finlandii okazali się ludzie, powołane do służby wojskowej w rosyjskiej armii po rozbiorze Polski. Finlandia w czasie, jak Polska była częścią imperium rosyjskiego. Dla katolickich żołnierzy byli wybudowany kościoły i zaprosiły Polski ksendzy i siedzibę klasztorów. W rezultacie, liczba Polaków stopniowo zwiększać. Obecnie wielu polskich dziewcząt zostały mężczyźni Fiński dla żonaty. Wielu Polaków przybyli do Finlandii w poszukiwaniu pracy (lekarze, pielęgniarki, prawnicy, architekci, restorers i zwykłych pracowników). Ja okazałem się w Finlandii dzięki fińskiemu pochodzeniu mojej żony, z którą zapoznaliśmy się podczas nauczania w Petersburgu.
Fig. 5. Moja Rodzina w Finlandii
Na żal, wiele Polaków w Finlandii certują swojego polskiego pochodzenia. Moim zdaniem, częściowo to związano z dużą odmiennością w mowach i kulturze. Język polski jest nie zrozumiały Finom, a fińska mowa jest bardzo ciężka dla studiowania Polakom. Polacy we Francji Francja jest ulubionym miejscem zamieszkania Polaków. Nasza Partia katolicka w Finlandii zorganizowała pielgrzymkę do Sanktuarium Lyurdskey Matki Boskej. W Lyurde spotkałem się z wieloma Polakami. Szczególne wrażenie wywarła na mnie właściciel hotelu „Atlatic” pan Grzegorz Kuczynski. On i jego cała rodzina jest zawsze szczęśliwy dla gości z Polski.

Polacy w Brazylii
Pierwsi polscy emigranci pojawili się w Brazylii już około 150-140 lat temu, jednakże pierwsze zorganizowane grupy pojawiły się w roku 1869 w stanach Santa Katarina i Parana, od roku 1875 zaś zaczęli przybywać do stanu Rio Grande do Sul. Fig.6. Rzeźba Jezusa Chrystusa w Rio de Janeiro Jednakże największa fala emigrantów miała dopiero nadejść. W roku 1890, zaczyna się gorączka brazylijska. Do roku 1914, do Brazylii przybyło 104 196 osób pochodzących z podzielonej Polski.

Polacy w Australii
Dopiero upadek Powstania Listopadowego (1830 rok) i Wielka Emigracja spowodowały napływ większej liczby emigrantów z Polski, którzy utworzyli pierwsze osady w Australii. Oficerowie – powstańcy, wraz z rodzinami oraz ideowo z nimi związani przedstawiciele inteligencji znaleźli się też w Australii. Część z nich tam osiadła. Ta niewielka, lecz znacząca elita młodych, dobrze wykształconych ludzi w znacznej mierze przyczyniła się do rozwoju nowej ojczyzny. Od 1840 roku z ziem polskich zaczęła napływać emigracja zarobkowa. Emigranci pochodzili przeważnie z zaboru pruskiego, dlatego często figurowali w statystykach jako Niemcy. Z pierwszą grupą, liczącą 1407 osób przybyło między innymi 488 osób ze Śląska i 269 z Poznańskiego, 77 pochodziło z powiatu Międzychód, a 192 osoby z Międzyrzecza i Babimostu na Ziemi Lubuskiej. Podczas mojego pobytu w Australii rozmawiałem z kierowcą taksówki po drodze do Portu lotniczego. On zawiadomił mnie, że matka jego żony urodziła się w Pińsku (Zachodnia Białoruś), i stale powtarzała, że jest polką. Jej córka (żona kierowcy), że urodziła się już w Australii, również uważa siebie polką. Odpowiedziałem kierowcy, że również urodziłem się w powojennej Zachodniej Biłorusi i też uważam siebie Polakiem, czemu on był zdziwiony. Mi zdarzyło się przeczytać jemu krótki kurs historii Polski. Moje zdjęcia o pobytie w Australii w załączniku!

Wnioski
Mimo że nie żyłem w Polsce i za mało posiadam językiem polskim, odczuwam siebie Polakiem, nie patrząc na wielokrotne propozycje i groźby zmienić narodowość.
Mi bardzo podoba się Polska i Polacy, które żyją ěî wielu państwach świata przez okoliczności, że złożyły się. Według materiałów Polonii, poza Polską na żywo do 17 milionów lub więcej Polaków.
Drugim domem dla wielu z nich były Stany Zjednoczone, gdzie polskiej diaspory ma od 6 do 10 milionów ludzi. W Niemczech mieszka około 1,5 miliona Polaków, w Brazylii - prawie milion.
Polskiej diaspory we Francji ma około miliona ludzi, w Kanadzie około 600 tysięcy, Białoruś od 400 tysięcy do 1 mln. Dość duża polskiej diaspory na Ukrainie (300-500 tys) i Litwa (250-300 tys).
W Wielkiej Brytanii mieszka około 150 tysięcy Polaków, Australia - 130-180 tysięcy w Argentynie - od 100 do 170 tys.
W Rosji, ludzie z polskimi korzeniami, istnieje około 100 tysięcy w Czechach - 70-100 tysięcy i Kazachstan - 60-100 tys. Fakt, że tak duża liczba Polaków i osób, których rodziny mają polskie korzenie, mieszkających za granicą jest wynikiem złożonych procesów historycznych, który rozpoczął się w XVIII wieku. państwa, gdy Rzeczpospolita zniknęła z mapy Europy, wchłonięta przez trzy mocarstwa: Rosję, Austrię i Prusy. Ostatnia duża fala emigracji miała miejsce w powojennym lat, kiedy kraj wszedł zależy od radzieckich socjalistycznych kierownictwu polskiej People's Republic.
Pomimo faktu, że obywatele polscy w latach wolny świat stał się, na przykład poprzez ograniczenie wydawania paszportów, w okresie dwuletnim 1956-1890. USA i Europie Zachodniej opuściło około 800 tysięcy osób. Niektóre z nich są polityczne emigracji, przeciwników komunistycznego reżimu, a niektóre z nich opuściło z powodów ekonomicznych. W 80's. Polski lewo prawie 270 tysięcy osób.
Decyzji do opuszczenia swoich domów podjęte zarówno politycznych i ekonomicznych powodów.
Myślę, że ten proces trwa i teraz

Boguslaw K. Finlandia

Prawa autorskie © ABC Miory, Wilenszczyzna, Bialorus, Kresy Portal Edukacyjny Wszystkie prawa zastrzeżone.

Opublikowane: 2008-10-22 (526 odsłon)

[ Wróć ]

¤footer_message

Przyjaciele Mior: Poznan UE